Korona gór polskich

Sierpień 28, 2012

Świnica – to szczyt liczący 2301 m.n.p.m. Wyprawa na Świnicę to moim zdaniem obowiązkowy punkt wyprawy w Tatry dla każdego, kto ma doświadczenie w chodzeniu po górach. Na Świnicę nie powinny się wybierać osoby nie mające odpowiedniego sprzętu (buty, kurtka etc.) oraz kondycyjnie nie przygotowane.

Ciekawą trasą jaką można się wybrać jest rozpoczęcie podejścia ze szczytu Kasprowego Wierchu na którego można się dostać gondolą. Należy tylko pamiętać, że w sezonie kolejka do wjazdu może wymagać kilku (!) godzin czekania. Nie mniej dobrym pomysłem jest możliwość zakupienia biletu przez Internet na dokładną godzinę – omijamy wtedy stanie w kolejkach i można dokładnie zaplanować wyprawę. Z Kasprowego Wierchu można przejść czerwonym szlakiem przez Beskid (2012 m.n.p.m.), Przeł. Liliowe (1952 m.n.p.m.) i dalej mijając Pośrednią Turnie (2128 m.n.p.m.) dojść do Świnickiej Przełęczy – 2051 m.n.p.m. Z Świnickiej Przełęczy rozpościera się wspaniały widok na Świnicę – o ile akurat jest widoczność. Podczas ostatniej wyprawy niestety szczyt utonął w chmurach.

Od Świnickiej Przełęczy zaczyna się właściwe podejście na Świnicę – miejscami pojawiają się łańcuchy – choć same wejście (o ile nie jest ślisko!) nie jest zbyt wymagające. Widok ze Świnicy zapiera dech w piersiach i naprawdę warto to zobaczyć, niestety podczas ostatniej wyprawy szczyt całkowicie utonął w chmurach. Ze Świnicy jest kilka opcji powrotu – najprostsza wydaje się trasa powrotem do Świnickiej Przełęczy skąd można się udać do Murowanica (czarny szlak). Bardziej wymagająca jest trasa przez Zawrat – jest ona dość ciężka, ponieważ po drodze jest sporo łańcuchów, pojawiają się też drabinki. Samo zejście do Zawratu trwa około godziny i raczej powinno się tę trasę przechodzić w dobrych warunkach pogodowych. Nas niestety złapał deszcz (a w zasadzie burza) i na Zawracie wyglądaliśmy tak: :)

Z Zawratu mamy do wyboru trzy szlaki – Orlą Perć, która jest bez cienia wątpliwości najbardziej wymagającym szlakiem w Tatrach, - zejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich, które jest najprostszą drogą z Zawratu, - zejście do Murowańca, które jest wyjątkowo ciężkie zwłaszcza w złych warunkach pogodowych.

Ostatnie wpisy
image
Październik 05, 2012

Operacje na plikach - cześć pierwsza zapis do pliku

image
Wrzesień 20, 2012

Trzy Korony, 982 m.n.p.m., Pieniny

image
Wrzesień 20, 2012

Mechanizm dziedziczenia - czyli podstawy programowania obiektowego