Korona gór polskich

Wrzesień 20, 2012

Trzy Korony to chyba najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin. Licząca 982 m.n.p.m. góra jest najwyższą w Pieninach Środkowych (w całych Pieninach wyższa jest góra Wysoka – 1050 m.n.p.m.). Trzy Korony mieszczą się nad Dunajcem tworząc jego przełom. Miałem okazję w tym roku przepłynąć przełom Dunajca kajakiem oraz obejrzeć z góry i naprawdę ciężko zdecydować co jest piękniejsze – śmiało mogę polecić obie trasy :).

Na Trzy Korony wiedzie kilka szlaków – zasadniczo nie są to trasy wymagające ani specjalnie męczące. W przeciwieństwie do Tatr, w Pieninach góry nie są specjalnie niebezpieczne, choć oczywiście zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność. Jeśli ktoś posiada taką możliwość to warto wejść na Trzy Korony od jednej strony i zejść z drugiej. Właśnie w ten sposób przeszliśmy tę trasę razem z dwójką znajomych. Start: Krościenko n/Dunajcem, skąd żółtym szlakiem rozpoczęliśmy wędrówkę. Ponieważ mieliśmy zapas sił, nie poszliśmy bezpośrednio na Trzy Korony lecz zrobiliśmy pętle przez Górę Zamkową (779 m.n.p.m.), gdzie znajdują się niezbyt okazałe ruiny zamku. Niebieski szlak dalej, dość stromym podejściem prowadzi na platforme widokową na Okrąglicy – najwyższym szczycie masywu Trzech Koron.

Widoki zapierają dech w piersiach i żadne zdjęcia nie są w stanie tego oddać. Jest to naprawdę obowiązkowy punkt do zobaczenia dla każdego kto choć trochę lubi chodzić po górach. Z Trzech Koron można zejść do Przełęczy Szopka (779 m.n.p.m.) skąd bardzo malowniczym i wygodnym szlakiem w wąwozie Szopczańskim dojdziemy do Sromowców Niżnych.

Jeśli ktoś ma czas i siły w Sromowcach Niżnych znajduje się kładka którą można przedostać się na słowacką stronę do Cerveny Klastor (Czerownego klasztoru).

Ostatnie wpisy
image
Październik 05, 2012

Operacje na plikach - cześć pierwsza zapis do pliku

image
Wrzesień 20, 2012

Trzy Korony, 982 m.n.p.m., Pieniny

image
Wrzesień 20, 2012

Mechanizm dziedziczenia - czyli podstawy programowania obiektowego